Fundusze Unijne 2007-2013


Fundusze Strukturalne 2007-2013 różnią się od poprzednich jedną podstawową cechą: zostały podzielone na województwa. Każdy region (jednostka w Urzędzie Marszałkowskim) musiał sam sobie ułożyć dokumentację, będącą podstawą do rozdysponowania pieniędzmi – tzw. Regionalny Program Operacyjny (RPO). Podstawowym dokumentem, do jakiego trzeba zaglądnąć przy wyborze odpowiedniego programu, jest Uszczegółowienie RPO. Tam znajduje się podział na: PROGRAMY -> DZIAŁANIA -> PODDZIAŁANIA.

Programy Operacyjne na lata 2007 – 2013:

  1. PROGRAM OPERACYJNY POMOC TECHNICZNA (POPT)
    POPT 2007-2013 jest pierwszym polskim programem operacyjnym na lata 2007-2013 zatwierdzonym przez Komisję Europejską. Program stanowi jeden z elementów systemu realizacyjnego Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013. W ramach tego systemu realizacji przewidziano komponenty pomocy technicznej we wszystkich programach operacyjnych zorientowane na wsparcie wdrażania poszczególnych programów. Celem nadrzędnym Programu jest zapewnienie sprawnego i efektywnego przebiegu realizacji NSRO. Zostanie on osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych, mających za zadanie możliwie skuteczną neutralizację słabych stron i zagrożeń, przy jednoczesnym jak najefektywniejszym wykorzystaniu mocnych stron oraz istniejących szans.
    Pula środków przeznaczonych na ten cel to ok. 607,88 mln euro.

  2. PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH (PROW)
    Podstawą realizacji założeń strategicznych Programu, opisanych w Krajowym Planie Strategicznym Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, są działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w ramach czterech osi priorytetowych. Wszystkie te działania będą współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ze środków krajowych przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej. Realizacja programu opiera się na realizacji 4 głównych osi priorytetowych:
    Oś 1: Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego;
    Oś 2: Poprawa środowiska przyrodniczego i obszarów wiejskich;
    Oś 3: Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej;
    Oś 4: Leader.
  3. REGIONALNE PROGRAMY OPERACYJNE (RPO)
    Po zakończeniu procesu negocjacji i zatwierdzeniu Regionalnego Programu Operacyjnego przez Komisję Europejską, Zarządy Województw przyjęły poszczególne RPO w drodze uchwały. Rada Ministrów, zgodnie z art. 20 ust 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju zdecydowała o zakresie i warunkach dofinansowania RPO środkami pochodzącymi z budżetu państwa lub ze źródeł zagranicznych. Na tej podstawie zostało zawarte porozumienie z Zarządem każdego województwa, zwane kontraktem wojewódzkim. W ramach RPO można uzyskać dofinansowanie na wielu płaszczyznach zarówno działalności gospodarczej, jak i życia społecznego oraz działalności samorządowej. Alokacja funduszy w ramach RPO umożliwi pozyskanie dotacji min na: przemysł, turystykę, służbę zdrowia, infrastrukturę drogową, wszelkiego rodzaju usługi, informatyzację itp.
    Pula środków przeznaczonych na Regionalne Programy Operacyjne jest uzależniona od danego województwa.

Opublikowano

w

Tagi:

Podobne wpisy: